Jedną z profesji, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny handel, jest bez wątpienia funkcja merchandisera. W tym artykule szczegółowo opisujemy jego pracę, wyjaśniając, kto może zostać merchandiserem i jakie obowiązki czekają na pracownika na tym stanowisku.
Czym zajmuje się merchandiser?
Podstawowe zadanie osoby pełniącej tę funkcję to dbałość o tworzenie kompozycji sklepowych w sposób odpowiadający standardom merchandisingu. Do jego obowiązków zalicza się również analiza zachowań konsumentów. To na jej podstawie merchandiser opracowuje koncepcje wystaw oraz sposób eksponowania produktów na sklepowych regałach. Rolą specjalisty jest też zapewnienie optymalnych rozwiązań sprzedażowych, będących odpowiedzią na zachowania oraz potrzeby klientów.
Do zadań merchandisera należy także opracowywanie oraz koordynowanie akcji promocyjnych, wyprzedaży czy programów lojalnościowych, które w zamierzeniu mają przyczynić się do zwiększenia sprzedaży asortymentu. Zakres obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku dotyczy również nadzoru nad ilością zapasów w magazynie oraz dbałości o zaopatrzenie sklepu w towary.
Jak merchandising pozwala zwiększać sprzedaż?
Wiedząc już, czym zajmuje się merchandiser, warto również poruszyć kwestię tego, jak odpowiednia ekspozycja pomaga optymalizować wyniki sprzedaży. Merchandiserzy stosują szereg działań, mających na celu takie zaprezentowanie towarów, które wpłynie na decyzję konsumenckie klientów sklepu. Do najbardziej popularnych zasad merchandisingu, należą m.in.:
– układanie najtańszych produktów na dolnych regałach,
– budowanie ekspozycji na podstawie produktów znanych i cenionych marek,
– lokowanie droższych towarów na wysokości ludzkiego wzroku,
– identyczny układ wszystkich sklepów należących do tej samej sieci,
– umiejscowienie artykułów pierwszej potrzeby przy kasie,
– kreowanie atmosfery w sklepie poprzez muzykę, zapachy oraz kolory.
Gdzie może pracować merchandiser i kto może nim zostać?
Biorąc pod uwagę to, kim jest merchandiser, stanowisko może okazać się bardzo przydatne wszędzie tam, gdzie sprzedaje się towary. Z usług takich specjalistów korzystają zarówno sklepy spożywcze, odzieżowe oraz obuwnicze, jak i placówki oferujące sprzedaż artykułów przemysłowych, sportowych, czy drogerie. W zależności od przyjętej polityki sprzedażowej merchandiser może obsługiwać jeden lub kilka sklepów należących do sieci. Często spotykaną praktykę stanowi również korzystanie w tym zakresie z outsourcingu, co z pewnością pozwala obniżyć koszty prowadzenia biznesu.
Odpowiedź na pytanie o to, kto może zostać merchandiserem, wymaga uwzględnienia specyfiki tego zawodu. Ma ona odzwierciedlenie w wymaganiach stawianych przez pracodawców. Większość z nich oczekuje od kandydatów m.in.: dobrej samoorganizacji, poczucia estetyki, kreatywności i zaangażowania, komunikatywności oraz oczywiście znajomości zasad merchandisingu. Wysoka kultura osobista oraz aktualna książeczka sanepidowska to kolejne wymogi, które pojawiają się w ofertach pracy dla kandydatów na to stanowisko.