test
niedziela, 16 czerwca, 2024

Rozwód, a podział majątku – co warto wiedzieć?

Przeczytaj także

Wiele rozwodów wiąże się z koniecznością podjęcia dodatkowych trudnych decyzji i przeprowadzeniem pełnych negatywnych emocji dyskusji między małżonkami. Obok alimentów oraz opieki nad dziećmi jedna z najbardziej palących kwestii jest podział majątku. Panuje powszechne przekonanie, że wszystkie zgromadzone dobra należy dzielić po równo pomiędzy byłego męża i żonę. To jednak nie zawsze jest tak proste. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o podziale majątku w wyniku rozwodu.

Czy podział majątku zawsze jest przeprowadzany w trakcie rozwodu?

Małżonkom, którzy decydują się na rozwód, zwykle zależy na tym, by jak najszybciej przeprowadzić cały proces i zamknąć pewien rozdział w swoim życiu. Każdy dodatkowy konflikt czy kwestia do uzgodnienia wydłuża czas postępowania. Często padają pytania o to, czy podziału majątku może dokonać sąd w wyroku rozwodowym podczas jednej rozprawy. Polskie prawo przewiduje takie rozwiązanie – wymiar sprawiedliwości może podzielić majątek wspólny na wniosek jednego z małżonków. Trzeba jednak zaznaczyć, że to rzadkie zjawisko.

W przypadku zgody obojga małżonków popularniejszym rozwiązaniem jest sporządzenie odpowiedniej pisemnej umowy, w której znajdą się wszelkie ustalenia związane z dzieleniem praw majątkowych. Warto formę takiego dokumentu skonsultować z prawnikiem. Trzeba również pamiętać o tym, że jeśli częścią umowy jest nieruchomość, dokument musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego. Jeszcze innym sposobem dzielenia majątku – tym razem w sytuacji, w której małżonkowie nie doszli do porozumienia – jest otwarcie nowego postępowania już po rozwodzie, w którym obie strony będą walczyć o swoje racje. Należy mieć na uwadze, że taka sprawa może toczyć się latami. Sporządzenie umowy jest o wiele szybszym rozwiązaniem.

Adwokat rozwód Warszawa – jakie trzy rodzaje majątku w małżeństwie wyróżniamy?

W instytucji małżeństwa wyróżniamy tak naprawdę aż trzy rodzaje majątku. Pierwszy z nich to majątek wspólny. Obejmuje wszystko, co małżonkowie zarabiają oraz nabywają po ślubie. Przyjmuje się, że w takim przypadku prawa własności są równe, a wszelkiego rodzaju sprzedaż dóbr z tej masy musi być poprzedzona zgodą obojga małżonków. Oczywiście mąż i żona mogą zmodyfikować te zasady u notariusza.

Pozostałe dwa rodzaje majątku to majątek osobisty męża i majątek osobisty żony. Każdy z nich obejmuje to, co dana osoba zgromadziła przed zawarciem ślubu, a także to co zostało nabyte w drodze dziedziczenia lub darowizny.

Wniosek o podział majątku – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli małżonkowi zależy na sprawiedliwym podziale majątku, musi zadbać o to, by prawidłowo sporządzić wniosek, w którym precyzuje się m.in. które dobra obejmuje majątek wspólny i do jakich jego elementów mąż lub żona ma prawo. Podział powinien zostać odpowiednio uzasadniony. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. W sytuacji, w której sprawa ma być prowadzona w stolicy, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: adwokat rozwód Warszawa, a następnie wybrać najlepszego specjalistę ds. majątkowych. Trzeba pamiętać o tym, że podział majątku nie zawsze musi być równy – w wielu przypadkach można otrzymać więcej od drugiej strony, wykazując np. wyższy w znacznym stopniu wkład pracy jednego z małżonków w zgromadzenie określonych dóbr.

- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj swój komentarz
Podaj swoje imię

Najnowsze artykuły

Wybory samorządowe 2024 – Wyniki KLUCZBORK

Wyniki w wyborach Burmistrza Miasta Kluczborka KIELAR Jarosław Krzysztof Liczba głosów: 7 911 | Procent głosów na kandydata: 67,60% POŚPIECH Piotr...
- Reklama -
- Reklama -

Przeczytaj również

- Reklama -