piątek, 29 marca, 2024

Czy sztuczna trawa jest eko?

Przeczytaj także

Sztuczne trawniki powstają z tworzywa. Wyglądają estetycznie, są trwałe na lata, ale czy są przyjazne dla środowiska naturalnego? Oto najważniejsze informacje dotyczące syntetycznych trawników

Budowa i rodzaje sztucznej trawy

Pierwsza sztuczna trawa powstała jeszcze w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Opracowano ją do użytkowania na boiskach sportowych, natomiast szybko znalazła ona także zastosowanie w przydomowych ogródkach.

Obecnie sztuczna trawa krajobrazowa jest nowoczesnym materiałem, który znacznie różni się od swojego poprzednika sprzed lat. Powstaje z polipropylenu (PP) oraz polietylenu (PE) w formie prostych i skręconych włókien, które umieszczane są na elastycznym spodzie z lateksu. Sprzedawana jest w rolkach, które można docinać na wymiar.

Oferowana przez producentów sztuczna trawa do ogrodu to dzisiaj różnorodne warianty materiałów do wyboru. Wśród nich znajduje się krótka i szorstka trawa sportowa, miękka i wysoka trawa ogrodowa czy też trawa o właściwościach trudnopalnych. Występuje także w różnych odcieniach zieleni.

Szerokie zastosowanie sztucznych trawników

Syntetyczne trawniki cechują się wieloma zaletami – są trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV i nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Założenie trawnika tego typu jest bardzo proste i można wykonać je samodzielnie. To spowodowało, że znalazł on tak szerokie zastosowanie i ma wielu zadowolonych użytkowników.

Sztuczna trawa może być wykorzystana między innymi w poniższych miejscach:
– Ogrody,
– Tarasy,
– Balkony,
– Boiska sportowe,
– Tereny rekreacyjne,
– Place zabaw,
– Obiekty użyteczności publicznej.

Syntetyczny trawnik może być przyjazny dla natury

Najbardziej ekologiczna jest trawa naturalna. Jednak sztuczna trawa ogrodowa również może być przyjazna dla środowiska. Co powoduje, że syntetyczna trawa uznawana jest za ekologiczną?

Nie wymaga podlewania i nawożenia

Przede wszystkim sztuczna trawa do ogrodu nie będzie wymagała od użytkownika podlewania i nawożenia. Wobec tego można zaoszczędzić na wodzie i uniknąć korzystania z nawozów, które przenikają do gleby i wód, powodując ich zanieczyszczenie.

Nie trzeba jej kosić

Syntetycznego trawnika nie trzeba również kosić, co ogranicza zużycie prądu w przypadku kosiarek elektrycznych lub paliw w kosiarkach spalinowych. Naturalny trawnik wymaga systematycznego przycinania – nawet raz w tygodniu. Wybierając sztuczny, można zaoszczędzić swój czas, pieniądze i chronić środowisko.

Przepuszcza wodę

Sztuczne trawniki dobrze przepuszczają wodę. Opady deszczu i śniegu nie kumulują się na nich i nie powodują kałuż, ale spływają do znajdującego się pod spodem gruntu lub systemu odprowadzania wody.

Nadaje się do recyklingu

Tworzywa, z których powstaje sztuczna trawa ogrodowa, nadają się do recyklingu. Gdy zatem trawę będzie się chciało wymienić na inną lub planuje się zmienić sposób użytkowania danego obszaru, można przekazać ją do przetworzenia.

Te zalety powodują, że sztuczna trawa w ogrodzie również może być materiałem przyjaznym dla środowiska naturalnego.

- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj swój komentarz
Podaj swoje imię

Najnowsze artykuły

Firma ECI Rewolucjonizuje Branżę Fotowoltaiki Dzięki Innowacyjnemu Podestowi Montażowemu

Od pradawnych cywilizacji, które czerpały moc ze słońca, po współczesne innowacje w dziedzinie energii odnawialnej, panele fotowoltaiczne stały się...
- Reklama -
- Reklama -

Przeczytaj również

- Reklama -