środa, 27 września, 2023

Jak zadbać o dobry wzrok? Suplementacja dla oczu

Przeczytaj także

Wzrok to jeden ze zmysłów, który jest bardzo istotny. Co więcej, oczy to bardzo skomplikowany narząd, który wymaga odpowiednich związków i substancji do prawidłowego funkcjonowania. Wystarczy powiedzieć, że np. zbyt mały poziom witaminy A powoduje tzw. “kurzą ślepotę”, która objawia się z problemami z widzeniem po zmroku. Jednak to jeden problemów wzroku, który w dość “prosty” sposób można zniwelować. Pogarszający się wzrok to często problem złożony, dużo bardziej poważny. Sytuację pogarsza paradoksalnie postęp cywilizacyjny. Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem, wszechobecne ekrany, po prostu sprawiają, że wzrok dużo szybciej się męczy. Może dojść do różnych zwyrodnień lub nawet uszkodzenia siatkówki oka. Z tego właśnie względu bardzo ważne jest, aby dostarczać narządowi wzroku odpowiednich substancji odżywczych, aby miały one “paliwo” do nieprzyjaznych warunków zewnętrznych.

Jak objawiają się problemy ze wzrokiem?

Na samym początku warto się przyjrzeć temu, co może być sygnałem o niedoborze jednej z istotnych dla oczu substancji odżywczych. Będzie to wyraźny znak, aby rozpocząć odpowiednią suplementację, aby objawy nie postępowały i jeśli to możliwe – zniwelować je. Warto jednak pamiętać, że ze wszelkiego rodzaju dolegliwościami, zawsze najbezpieczniej jest udać się do lekarza, aby zlecił i przeprowadził odpowiednie badania. Taki sposób postępowania jest najbardziej bezpieczny, przede wszystkim dla zdrowia organizmu człowieka.

Najczęściej objawy tego, że zbliżają się poważniejsze problemy ze wzrokiem, wynikają z niedoboru jednej z istotnych pod tym względem witamin lub/i minerałów. Wspomniana już kurza ślepota, wynika z niedostatecznej ilości witaminy A w organizmie. Jednak o czym jeszcze warto wiedzieć?

  • Witamina D – w związku ze zbyt małą ilością tej witaminy, może dojść do rozwoju jaskry. Ponadto, często może to doprowadzić do zapalenia spojówek, zwyrodnień plamki, suchą powierzchnią oka itp.
  • Witamina C – w skrajnych przypadkach, niedobory witaminy C prowadzą do krwotoków wewnętrznych, a te mogą występować także wewnątrz oka, poważnie uszkadzając wzrok.
  • Witaminy z grupy B – wiele witaminy z grupy B ma wpływ na układ nerwowy. Z tego względu ich niedobory mogą doprowadzić do zaburzeń widzenia itp.

Warto także dbać o odpowiednie ilości kwasów omega-3 w diecie, a także luteiny, która ma zbawienny wpływ na ochronę wzroku m.in. przed wolnymi rodnikami. W tym celu warto wybrać wartościowe suplementy diety, które są dostępne m.in. w sklepie SFD. Są tam dostępne preparaty o bogatych składach, które są najlepszymi możliwymi wyborami w przypadku suplementacji na oczy i wzrok.

W jaki sposób zadbać o wzrok poprzez dietę?

Suplementacja powinna być zawsze poprzedzona próbą dostarczenia odpowiednich wartości odżywczych za sprawą pożywienia. W takim razie, jakie produkty warto spożywać w trosce o własne oczy?

  • Luteina oraz zeaksantyna – można je znaleźć w sałatach, jarmużu, szpinaku itp.
  • Beta-karoten – znajdujący się w marchwi, kukurydzy, pomidorach, dyni itp.
  • Kwasy omega-3 – tłuste ryby, jajka, oliwa z oliwek itp.
  • Witaminy z grupy ADEK – w przeróżnych produktach, od jajek, przez zdrowe tłuszcze, po przeróżne warzywa i owoce. Warto pamiętać, że najbogatszym źródłem witaminy D jest synteza skórna (wymagane promienie słoneczne).

Oczywiście nie zawsze możliwe jest dostarczenie wszystkich ważnych wartości odżywczych za sprawą pożywienia. Czasami gdy niedobory są zbyt duże, zdecydowanie bezpieczniej dla zdrowia jest zastosować wartościową suplementację. W takich sytuacjach, warto wybierać sprawdzone źródła pochodzenia preparatów, a takim bez wątpienia jest sklep SFD, który posiada bogatą ofertę z zakresu wszelkiego rodzaju odżywek i suplementów diety.

- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj swój komentarz
Podaj swoje imię

- Reklama -

Najnowsze artykuły

Zastosowania drabin ewakuacyjnych z koszem ochronnym

Drabina ewakuacyjna pełni kluczową rolę w ocalaniu ludzkiego zdrowia i życia w nagłych sytuacjach kryzysowych, gdy konieczne staje się...
- Reklama -

Przeczytaj również

- Reklama -