sobota, 2 marca, 2024

Uwaga na żmije w powiecie kluczborskim!

Przeczytaj także

Żmija występuje w kilku odmianach: czarnej, szarej i brunatnej. Na grzbiecie ma wyraźny zygzak, który jest ciemniejszy od barwy podstawowej. Jest to jedyny w Polsce gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych.

Uwaga na żmije w powiecie klucbzorskim!
Uwaga na żmije w powiecie klucbzorskim!

Długość ciała żmii dochodzi do ok. 80 cm. Zwierze to można spotkać na obrzeżach lasów i na podmokłych łąkach. Poluje głównie na gryzonie, ale zjada też żaby, jaszczurki i pisklęta ptaków. Jest aktywna tylko w dzień. Przed człowiekiem ucieka, atakuje tylko w ostateczności. Chcąc go wystraszyć, głośno syczy. Samce toczą walki godowe przypominające zapasy, podczas których  węże splatają się ze sobą, wysoko unosząc głowy i usiłując przygnieść przeciwnika do ziemi.

Jest gatunkiem jajożyworodnym, co oznacza, że młode uwalniają się z osłonek jajowych bezpośrednio przed złożeniem lub w trakcie składania jaj. Młode żmije są zupełnie samodzielne. Po ukąszeniu żmii pozostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, dla dorosłego bardzo rzadko może być śmiertelne.

Żmije to Gatunek chroniony.

Żmija w domu jednorodzinnym w Maciejowie (powiat kluczborski)

W czerwcu 2021 roku do Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu wpłynęło zgłoszenie o żmii, która uwiła sobie gniazdko w budynku jednorodzinnym na terenie Maciejowa w powiecie kluczborskim. Strażakom udało się schwytać gada mierzącego ponad 60 cm i odtransportować bezpiecznie do lasu. To jeden z kilku przypadków jakie miały miejsce w 2021 roku.

W Polsce występują cztery gatunki węży — zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix), żmija zygzakowata (Vipera berus), gniewosz plamisty (Coronella austriaca) i wąż eskulapa (Zamenis longissimus). Wszystkie gatunki gadów w Polsce są objęte ochroną prawną (częściową lub całkowitą).

Jak wygląda żmija zygzakowata? Wideo

Mężczyzna z Wołczyna ukąszony przez żmiję!

11 maja 2021 roku w Wołczynie znajdującym się na terenie powiatu kluczborskiego doszło do ukąszenia mężczyzny przez żmiję. Pomylił on wówczas zaskrońca z jedynym jadowitym (niebezpiecznym) wężem występującym w Polsce, jakim jest żmija zygzakowata. Wąż ukąsił mężycznę z Wołczyna w palec. Wpadł on w wstrząs anafilaktyczny. W takim wypadku należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Stan zagrożenia życia po ukąszeniu przez żmiję może wystąpić w ciągu 7 do 20 minut od ukąszenia.

Żmija, zaskroniec, padalec, gniewosz plamisty, wąż eskulapa.

Żmija, zaskroniec, padalec, gniewosz plamisty, wąż eskulapa

Warto poświęcić kilka minut, aby dokładnie sprawdzić jak wyglądają wszystkie występujące w polsce gatunki węży w tym: żmija zygzakowata. Może zapobiec to nieszczęściu w przyszłości.

Jak wygląda atak żmii zygzakowatej (WIDEO)?

Poniższe WIDEO przedstawia atak żmii zygzakowatej.

Ukąszenie żmii zygzakowatej – pierwsza pomoc

Warto zapoznać się także z poniższym materiałem wideo, który przedstawia czynności jakie należy wykonać po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą.

Spotkania ze żmiją zygzakowatą (WIDEO)

Źródło informacji: LASY PAŃSTWOWE

- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj swój komentarz
Podaj swoje imię

- Reklama -

Najnowsze artykuły

Last Minute: Andrzejki w Kluczborku 2023!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na niezapomnianą imprezę taneczną z okazji Andrzejek 2023, organizowaną przez Restaurację Nad Stawem w Bogacicy. Gorące...
- Reklama -

Przeczytaj również

- Reklama -