niedziela, 19 maja, 2024

Jak usunąć wirusa z FB? Podejrzane linki. Które to?

Przeczytaj także

W dzisiejszych czasach, rozwój technologii z dnia na dzień staje się coraz bardziej zaawansowany. Osoby korzystające z Internetu narażone są coraz częściej na ataki hakerskie. Niestety wiele osób traci w ten sposób swoje oszczędności lub ich prywatne dane zostają wykradzione i użyte np. do zaciągnięcia kredytów, pożyczek typu „chwilówka”. W wielu sytuacjach takie osoby tracą również dostęp do swojego konta. W innych przypadkach – osoby, które prowadzą strony firmowe na Facebooku, mogą paść ofiarą hakerów, którzy za pośrednictwem ich konta tworzyć będą kampanie reklamowe – promujące ich hakerskie sposoby na wyłudzenie danych i dostępów do kont milionów użytkowników (na nasz koszt). Sytuacji związanych z wirusem na Facebooku jest wiele, a sposób ich działania jest bardzo prosty. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Państwu – na co zwracać szczególną uwagę przeglądając Facebooka, aby nie zostać ofiarą ataku hakerskiego.

Facebook udostępnia posty bez mojej wiedzy

Niniejszy artykuł dedykujemy wszystkim tym, którzy mają stosunkową małą wiedzę na temat podstępnych działań hakerów, którzy stosują swoje sztuczki na platformie Facebook-a. Warto podać linka do tego artykułu osobom starszym, które korzystają z tej niezwykle popularnej społecznościówki. Jeżeli chcesz pomóc – możesz udostępnić ten wpis na swojej tablicy Facebookowej.

Posty prowadzące do zainfekowanych stron – podstępnie przygotowane artykuły

Najczęściej stosowanym i najbardziej efektywnym sposobem hakerów, jest tworzenie postów których tytuł zachęca nas do kliknięcia. Skrypty przygotowane przez hakerów potrafią dobierać nazwy miejscowości mające związek z miejscem publikacji. Dla przykładu, w Kępnie można zaobserwować na lokalnych grupach taki oto post:

„Kiedyś mieszkali w jakiejś melinie, przecież za te 500+ ciężko utrzymać rodzine! Się nie dziwie, że postanowili coś z tym zrobić i jak widać udało się im!! Gratulacje”

Kępno: Nietypowa rodzina do dziś pasożytowała z 500+, a dziś OTRZYMUJĄ 19 TYS. zł co MIESIĄC i wznoszą sobie nowiuśki dom z kortem tenisowym!

Skąd mam wiedzieć, że powyższy post to wirus?

Przede wszystkim, należy spojrzeć na adres strony Internetowej, który na pierwszy rzut oka budzi podejrzenia.

Mamy tutaj do czynienia z adresem „nawa-wydawca.site”

  • Czy kiedykolwiek korzystałeś z takiego portalu w celu uzyskania informacji na temat dla Ciebie ważny?
  • Czy rzetelnych informacji szukasz na byle jakiej stronie w Internecie?

Zanim klikniesz, zastanów się trzy razy.

WSKAZÓWKA: Jeżeli chcesz potwierdzić niebywałą informację, odwiedź Onet, WP, RMF, Radio Zet, TVN24, Interię lub inny popularny i bezpieczny portal informacyjny. Media żyją z publikacji informacji i plotek na temat rzeczy niezwykle ciekawych. Nigdy nie klikaj w post podobny do przedstawionego powyżej.

Poważna kraksa Adama Małysza i jego żony Izabeli.

Straszne! Adam Małysz – nasz olimpijski orzeł miał wypadek!? To niemożliwe. Klikam, sprawdzam, chcę się upewnić że nic mu się nie stało. Ale zaraz…. adres strony!! „FB-METAINFO.PL

Czy lampka już Ci się zaświeciła? Mamy nadzieję że TAAAK!

To kolejna próba wyłudzenia dostępu do Twojego konta, za pomocą którego takie oto posty bez jakiejkolwiek wiedzy będziesz rozpowszechniać właśnie Ty!

Powyższy post na grupie Śląsk- Ogłoszenia dodała Pani Waleria. Oczywiście nie miała o tym pojęcia do póki ktoś jej o tym fakcie powiedział. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ Pani Waleria kliknęła w owy, lub podobny link. W rezultacie dała dostęp skryptom hakerów do rozsiewania za pomocą jej konta na FB tego typu linków na grupach facebookowych, a co gorsza także poprzez Messenger-a po znajomych.

Wiele osób, które nie wiedzą jak funkcjonują obecnie tego typu sztuczki, klika w linki przysyłane przez znajomych na FB. Zalecamy, aby zawsze weryfikować to, co przesyła nam rodzina i znajomi. Wystarczy jedno pytanie „A co to takiego?”

Podstępnie przygotowane linki z artykułami w które chce się kliknąć.

Poniżej przedstawiamy Państwu krótką galerię postów, które rozsiewane były na Facebooku przez tysiące użytkowników. Wszystko za sprawą nawet jednego kliknięcia. Zapoznaj się ze wszystkimi – aby wiedzieć, w co nie klikać nigdy więcej.

Jak usunąć wirusa z Messengera? Krok po kroku.

Jak już wspominaliśmy wirus, który atakuje nasze konta samodzielnie generuje i przesyła do facebookowych znajomych wiadomości mające na celu wyłudzenie danych i dalsze jego rozsiewanie. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku: Jak usunąć wirusa z Facebooka.

  1. Wyloguj się ze wszystkich urządzeń. Tę funkcję znajdziesz w ustawieniach, w zakładce „Bezpieczeństwo i logowanie”.    
  2. Zmień swoje hasło na nowe. Użyj całkowicie nowego hasła, takiego jakiego nie masz w żadnym innym miejscu w Internecie. Użyj znaków specjalnych #$%!@ a także dużych i małych liter i dodatkowo jedną lub kilka cyfr.
  3. Włącz weryfikację dwuetapową. Dzięki temu, aby dostać się do konta na Facebooku, konieczne będzie wpisanie specjalnego kodu, który odświeża się co kilkadziesiąt sekund. Coś w rodzaju potwierdzeń przelewów internetowych. Bardzo dobre zabezpieczenie Twojego konta na FB. Poniżej zobaczysz materiał WIDEO, na którym przedstawione zostało uruchamianie weryfikacji dwuetapowej krok po kroku.
  4. Sprawdź, czy na Twoim telefonie nie ma żadnej podejrzanej aplikacji. Jeżeli jest – usuń ją czym prędzej.
  5. Po uruchomieniu weryfikacji dwuetapowej – zaloguj się na swoje konto i sprawdź czy Twoje urządzenie, jest jedynym mającym dostęp do konta. Zrobisz to w zakladce „Bezpieczeństwo i logowanie

Weryfikacja dwuetapowa – jak ją uruchomić?

Będąc zalogowanym na swoim koncie FB – przejdź do sekcji Ustawień i prywatności. Kliknij trójkąt skierowany w dół w prawym górnym rogu ekranu.

Wybierz „Ustawienia i prywatność”

W nastepnym kroku wybierz „Ustawienia”

Teraz z sekcji znajdującej się po lewej stronie ekranu wybierz „Bezpieczeństwo i logowanie”

Znajdź tabelę o nazwie „Uwierzytelnianie dwuskładnikowe” a następnie kliknij „Edytuj”

Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby uruchomić weryfikację dwuetapową.

Konieczne będzie zainstalowanie na telefonie aplikacji GOOGLE AUTHENTICATOR odpowiedzialnej za wyświetlanie kodów.

Weryfikacja dwuetapowa – WIDEO PORADNIK

W poniższym materiale zostały przedstawione wszystkie kroki umożliwiające uruchomienie weryfikacji dwuetapowej.

Jak zapobiegać wirusom na Messengerze?

Przede wszystkim, należy nie klikać w podejrzane posty, nie udostępniać swojego konta i hasła nikomu. Konto powinno posiadać unikalne hasło dostępu, nie występujące w żadnym innym portalu w Internecie. Dodatkowo należy posiadać aktywną weryfikację dwuetapową.

Inne ciekawe artykuły:

- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj swój komentarz
Podaj swoje imię

Najnowsze artykuły

Wybory samorządowe 2024 – Wyniki KLUCZBORK

Wyniki w wyborach Burmistrza Miasta Kluczborka KIELAR Jarosław Krzysztof Liczba głosów: 7 911 | Procent głosów na kandydata: 67,60% POŚPIECH Piotr...
- Reklama -
- Reklama -

Przeczytaj również

- Reklama -